Παρασκευή 26 Μαρτίου 2010

Μια νίκη μακριά από το Παρίσι ο Ολυμπιακός

Το 2-0 στη σειρά της προημιτελικής φάσης της Ευρωλίγκα πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Πρόκομ στο ΣΕΦ με 90-73 και πλέον θέλουν άλλη μια νίκη για να ετοιμάσουν τις βαλίτσες τους για το Final-4, που θα διεξαχθεί στο Παρίσι. Η σειρά των αγώνων μεταφέρεται πλέον στην Πολωνία.

Ο Ολυμπιακός σε σχέση με το ματς της Τρίτης ξεκίνησε πολύ καλύτερα από το 0-11, που είχαν κάνει οι Πολωνοί και με δύο τρίποντες «βόμβες» του Κλέιζα και μια του Τεόντοσιτς προηγήθηκε με 12-4. Με γκολ-φάουλ του Σχορτσιανίτη και καλάθι του Κλέιζα η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους (18-8) και ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος για τη δεύτερη νίκη του στη σειρά. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε με το σκορ στο 25-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν με την ίδια… δίψα για τη νίκη και με τρίποντο του Παπαλουκά έφτασαν στο +17 (42-25). Με σερί 8-0 η Πρόκομ μείωσε στους 9 (44-35), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ να δείχνει 46-38.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι Πολωνοί μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι και μείωσαν 46-44, όμως ο Τσίλντρες με σουτ τριών πόντων «έγραψε» το 49-44. Το παιχνίδι άρχισε από το μηδέν, αφού η Πρόκομ ισοφάρισε 49-49, αλλά η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 62-58.

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» και με δύο τρίποντα του Παπαλουκά έφτασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων (71-60). Οι γηπεδούχοι με τρεις συνεχόμενους αιφνιδιασμούς ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 77-62 και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους. Ο Παπαλουκάς με νέο τρίποντο έφτασε τους 20 πόντους και «σφράγισε» τη νίκη του Ολυμπιακού σημειώνοντας το 84-69, ενώ το τελικό σκορ ήταν 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 46-38, 62-58, 90-73.