Τετάρτη 31 Μαρτίου 2010

Έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός...

Σε τέταρτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους ο Ολυμπιακός και Πρόκομ, σχετικά με το ποια ομάδα θα προκριθεί στο Final-4 της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ματς στην Πολωνία γνώρισαν την ήττα με 81-78 και έτσι η Πρόκομ μείωσε σε 2-1 τη σειρά. Αν χρειαστεί 5ος αγώνας, η σειρά των πλέι οφ μεταφέρεται στο ΣΕΦ, στις 7 Απριλίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Πρόκομ μπήκε πιο δυνατά και με τους Γουντς, Λόγκαν, Λαπέτα και Χάρινγκτον έβρισκαν τρόπο να φορτώνει με πόντους το καλάθι του Ολυμπιακού. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο -4, 20-16, δεν έδειχναν να πατούν με αυτοπεποίθηση για το 3-0 και είχαν πρώτο σκόρερ στο πρώτο 10λεπτο τον Τζος Τσίλντρες με 6 πόντους (22-18).

Οι πέντε διαδοχικοί πόντοι του Λόγκαν με τους οποίους έφτασε τους 10 προσωπικούς, με την επανέναρξη, έδωσαν αέρα 9 πόντων, 27-18, στους γηπεδούχους, που χάρη σε διπλάσια επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το 20ο λεπτό, προηγήθηκαν και με 16 πόντους, πριν το 45-33 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πίεσε και μείωσε, 48-45. Ο Γιαν Γιάγκλα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του και η Πρόκομ ξέφυγε και πάλι με +9 και τελικά 64-57, στο 30’.

Με καλάθι του Τζός Τσίλντρες, ο Ολυμπιακός μείωσε 71-66, στο 33ο λεπτό. Με μία βολή του Βούιτσιτς και τρίποντο του Κλέιζα, η ελληνική ομάδα πλησίασε στο καλάθι 78-76, 34.7'' πριν τη λήξη. Όμως, ένα εύστοχο σουτ από τον Λόγκαν στα 11'', διαμόρφωσε το 80-76.

Ο Τζος Τσίλντρες «έγραψε» το 80-78 με λέι απ, αλλά το 3ο φάουλ του Μίλος Τεόντοσιτς έδωσε την ευκαιρία στον Λόγκαν να πάει στη γραμμή του φάουλ, από την οποία ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή, 81-78 και ο Κλέιζα αστόχησε σε τρίποντο, 1,5΄΄ πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-33, 64-57, 81-78.

Πρόκομ (Τόμας Πατσέσας):
Σέβεριν 3, Λόγκαν 15, Χάρινγκτον 4, Ζαμοΐσκι, Γιάγκλα 10, Λαπέτα 4, Ζότκα, Βάρντα 7, Γουντς 18 (5 ριμπ.), Μπαρέλ, Γιούιν 18 Χρίτσανιουκ 2.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης):
Παπαλουκάς 7, Πεν 3, Τσίλντρες 20 (5 ριμπ.), Βούιτσιτς 13, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 7, Χαλπερίν, Κλέιζα 9, Μαυροκεφαλίδης 2, Τεόντοσιτς 12 (9 ασίστ), Σχορτσανίτης 5.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Παναγιώτης Γιαννάκης: «Είδαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Στα πρώτα 20 λεπτά, η ομάδα μου έκανε πολύ χαζά λάθη και δεν παλέψαμε για την μπάλα. Η Πρόκομ κατάφερε να ‘χτίσει’ μια διαφορά. Στην επανάληψη, εμφανιστήκαμε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και είχαμε την δυνατότητα να νικήσουμε. Η Πρόκομ πήρε τη νίκη και εμείς θέλουμε να συνεχίσουμε αυτό που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο στο επόμενο ματς. Αν είδατε το παιχνίδι, θα διακρίνατε ομαδικές αδυναμίες. Δεν παίξαμε σαν σύνολο, αυτό είναι το θέμα για μένα. Δεν είναι ζήτημα ενός παίκτη. Κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, κάτι που δεν συνηθίζουμε». zougla.gr